Belgesel Film Atölyesi

5

Paradoks Belgesel Film Atölyesi

Eğitmen: Metin GÖNEN

Belgesel Film Atölyesi 12 haftalık yoğunlaştırılmış programıyla özgün, kapsamlı ve komple bir sinema eğitim sunuyor. Belgesel Sinema alanındaki sinematografik anlatım modellerinin, gerçekliği senaryolaştırma yöntemlerinin, yaşamı sahneleme kurallarının ve bu amaçla kullanılan sinema dilinin belgesel sinema tarihinin önemli filmleri üzerinden tek tek somut olarak öğretilip uygulanacağı pratik çalışmalardan ve atölye sonunda hep birlikte bir kısa belgesel filmin projelendirilip çekileceği komple bir eğitim müfredatından oluşmaktadır.

1-2Atölye, Belgesel Sinemanın yaratıcı gücünü, anlatım zenginliğini ve gerçekliği düşünmek için onu yapılandırmak, kurgulamak gerektiğinin önemini kavrayan tüm sinemacılara açık olarak hazırlanmıştır.

Atölye; lokal gerçeklikleri, sinema sanatının yaratıcı ve çarpıcı görsel diliyle evrensel boyutlarda düşünebilmeyi ve tüm dünyaya anlatabilmeyi arzulayan belgesel sinemacılar yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Atölye çalışmaları; Eğitim, Politika, Sanat, Tarih, Savaş, Adalet, Sağlık, Direniş, Mücadele gibi insanlığın temel konularını işleyen, Vertov, Robert Flaherty, Luis Bunuel, Chris Marker, Alain Resnais, Raymond Depardon, Claude Lanzmann, Jean-Luc Godard, Guy Debord, Wim Wenders, Abbas Kiarostami, Michael Moore, Pedro Costa, Jia Zheng-ke… gibi yönetmenlerin Dünya sinema tarihinde örnek oluşturan filmleri ölçü alınıp, eserler üzerlerinde çalışılarak yapılmaktadır…

Ders seansları haftada 1 gün 4 saattir.

Kontenjan sınırlıdır

Sitedeki Atölye Kayıt Formu doldurularak kayıt olunabilir.

Paradoks Film Akademi
“Hepimiz Sinemacıyız”

26DSC_036334710891112belgesellll-webenek-belgeseli-videoweb-Paradoks Akademi Belgesel Film Atölyesi’nin Emek Sineması Film Çalışmalarının Fragmanı